تاریخچه وب چیست؟

تاریخچه وب چیست؟ امروزه سه حرف انگلیسی W در کنار هم شبکه جهانی اینترنت را در اذهان تداعی می کند، اما بسیاری هنور مفهوم و تاریخچه این سه حرف را نمی دانند.

WWW مخفف عبارت World Wide Web می باشد. که با عنوان W3 هم شناخته می شود وب ( Web ) به معنی تار و World Wide به معنی گستره جهانی است، و در کل این سه کلمه در کنار هم مفهوم تار جهانی یا تار گستر جهانی را می دهند، اشاره دارد به تاری که کل جهان را احاطه کرده باشد. با رایمون همراه باشید!

اولین سایت در سال ۱۹۹۱ طراحی شده است زمانی که تیم برنرزلی اولین صفحه وب دنیا را که شامل چند پاراگراف و یک لینک به ایمیل خودش به صورت mailto را ایجاد کرد. بعد از این اختراع، خیلی ها از وب استقبال کردند و وب روز به روز پیشرفت کرد.

در ابتدا سایتهای وب با کُدهای «HTML>» نوشته می‌شدند. اولین و مهمترین بخش HTML هایپر لینک ها بودند که باعث پیوند به صفحات دیگر می شوند.

با پیشرفت وب، زبان HTML، پیچیده تر و انعطاف پذیرتر شد. ابزاری مانند جدول برای نمایش نمودارهای داده‌ای و چیدمان های پنهان در صفحه‌های وب قرار گرفتند.

گرافیک سایت ها روز به روز قوی تر شدند. همینطور ورود تصاویر متحرک به وب آغاز شد. بنابراین طراحان وب باید یک هنرمند نیز بودند و گاهی باید نقش یک طراح انیمیشن را ایفا می کردند.

نرم افزارهایی مثل فرانت پیج، Gif Animator هم که در آن زمان خیلی ساده تر بودند به کمک طراحان وب آمدند.

بعد از آن HTML روز به روز کامل تر می شد و زبان برنامه نویسی هم وارد وب شد که اولین آن هم جاوا اسکریپت بود بنابراین وقت این بود که برخی از کار ها به صورت تخصصی توسط افراد مجزا انجام شوند.

برای مثال برخی گرافیست ها که آن موقع فقط کارهای چاپ می کردند به کار وب و مولتی مدیا روی آوردند یا عده ای صرفا مشغول نوشتن کدهای جاوا اسکریپت شدند.

به مرور زمان و با گسترش بیشتر فن‎آوری های یکپارچه‎سازی داده‌‌ها (Database) و همچنین پیشرفت و گسترش زبان های برنامه‎نویسی مانند CGI, PHP, ASP.NET, ASP, JSP و ColdFusion، ساختار سایت های وب را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده اند.

در این بین نرم افزار فوق العاده به نام فلش نیز خیلی محبوب شد. فلش ابتدا همان کار GIF ها را با جزئیات بیشتری و به صورت Vector انجام می داد.

فلش با ابتکار ترکیب برنامه نویسی با انیمیشن تبدیل به یک نرم افزار فوق قدرتمند شد! و نتیجه نرم افزاری شد با قابلیت طراحی انیمیشن هایی کاملا تعاملی (Interactive) که هم در وب هم در ویندوز قابل استفاده بود. البته استفاده آن در وب لازمه مهارت بیشتری است.

فلش برگ برنده شرکت ماکرومدیا بود, که باعث شد این شرکت یکی از غول های نرم افزاری دنیا شود. البته در سال ۲۰۰۶ شرکت ادوبی, شرکت ماکرومدیا را خرید و از آن به بعد محصولات ماکرومدیا با محصولات ادوبی مانند فتوشاپ بهینه تر شدند.

ورود زبان های برنامه نویسی تحت سرور که به طراحان وب اجازه می داد سایت هایی طراحی کنند که کاملا پویا باشند نیز وب را کاملا متحول کرد.

در اینجا برخی طراحان وب اعتقاد داشتند که یک طراح وب حرفه ای باید به برنامه نویسی تحت سرور نیز مسلط باشد.

معمولا زبان های برنامه نویسی تحت وب توسط طراحان وب نوشته می شد برای همین در آن موقع کدهای سروری و HTML در یک فایل نوشته می شدند.

CSS  به کمک HTML آمد، اما کم کم قوی تر شد تا جایی که امروزه قسمت اعظم کدهای HTML منسوخ شده است  CSS کدها را بسیار سبک تر و قابل تغییرتر کردند.

با پیدایش صفحه‌های الگوی وب یا «CSS»، از جدول دیگر برای چیدمان پنهانی در طراحی استفاده نمی شود و برخی از طراحان دست به طراحی ها به روش Tabeless زدند.

مهترین ویژگی که امروزه یک طراح وب حرفه ای باید داشته باشد، همین استفاده صحیح از «CSS» است. به طوری که هم باید تا حد امکان خلاصه و بهینه برای تمام مرورگر ها باشد. البته گاهی نیز باید از «CSS» هک کمک گرفت.

همچنین با آمدن برنامه های گرافیکی متحرک مانند فلش (Flash) و استفاده آنها در طراحی سایت ها، طراحی سایت و ظاهر وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی های تازه در اختیار طراحان وب قرار گرفته شد.

البته تکنولوژی هایی مانند XSLT, SilverLight, XML,.. هم در این حیطه موثر بودند.

طراحان وب توانستند وب سایت هایی کاملا پویا، با گرافیک بالا و حتی فلش ایجاد کنند. اما گاهی با همه این کارها سایت ها در عمل ناکارآمد بودند.

طراحان وب به این نتیجه رسیدند که علاوه بر داشتن همه تخصص ها باید نیازهای کاربران شناخته شود. که همان اصل ایجاد سایت هایی کاربر پسندانه شد.

گاهی نیز طراح، وب سایتی کاملا ایده آل طراحی می کرد اما سایت در نتیجه عدم حضور در موتور های جستجو، بازدید کمی داشت و در نهایت هیچ موفقیت اقتصادی بدست نمی آورد و این جا بود که طراحان وب به نقش مهم محتوا و درون مایه وب سایت بیشتر پی بردند.

طراحان وب سایت ترفندهایی را با شناخت الگورتیم موتورهای جستجو در وب سایت ها به کار بردند که باعث می شدند وب سایت ها رتبه های بهتری در موتور های جستجو مانند گوگل به دست آوردند. کم کم این ترفندها به صورت یک علم به نام SEO در آمد که امروزه افرادی فقط در این زمینه کار می کنند.

معتبر ترین مدرک بین الملی طراحی سایت CIW است که توسط شرکت پروسافت ارائه می شود و تقریبا شامل اکثر تخصص ها ذکر شده می باشد، البته به صورت پراکنده.

امروزه یکی از پر درآمد ترین شغل های خدماتی دنیا طراحی وب سایت می باشد اما وب دایما در حال پیشرفت است، پس متخصصان این حوزه و مخصوصا طراحان وب باید مدام بروز شوند.

و نتیجه اینکه وب در جنبه های مختلفی تاثیرگذار است که به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

  • تاثیر سایت در اطلاع رسانی: برای یک سایت فقط کافیست هزینه ای بسیار پایین برای طراحی و نگهداری آن پرداخت شود و بعد از آن در طول سایت هزاران و یا میلیونها کاربر می توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند.
  • تاثیر سایت در بازاریابی: موتورهای جستجو بدون هزینه برای شرکت و کار شما بازاریابی می کنند
  • ایجاد قابلیتهای جدید تبلیغاتی:
    شما با داشتن یک سایت به راحتی می توانید وارد عرصه تجارت الکترونیک شوید از مهمترین این قابلیتها می توان به تبلیغات اینترنتی، تبلیغات در موتورهای جستجوگر، تبلیغات کلیکی و تبادل بنر و لینک اشاره کرد.
  • در دسترس بودن: سایت همواره در تمامی ساعات شبانه روز و حتی روزهای تعطیل نیز فعال و در دسترس کاربران و مشتریان است.
  • فعالیت در خارج از مرزهای کشور خودتان: سایت شما می تواند امکان فعالیت شما را در خارج از مرزهای کشور محل سکونتتان به راحتی ایجاد نماید.
  • درآمد زایی: میزان سودآوری و درآمد زایی سایتها به نوع سایت و اهداف آن بستگی دارد.